PROFIL PRACOWNIKA: Jędrzej Janicki

CZYM SIĘ ZAJMUJĘ

BIOGRAM

2013 – 2018

Studia na Wydziale Prawa i Administracji w Łodzi na kierunku prawo (stacjonarne dzienne). Uzyskany stopień: magister. Tytuł pracy dyplomowej: „Moralność publiczna jako przesłanka ograniczenia wolności twórczości artystycznej”. Praca napisana pod kierunkiem prof. dr hab. Marka Zirk-Sadowskiego. Ocena z obrony pracy: bdb. Ogólny wynik studiów: bdb.

2017 – 2021

Studia na Wydziale Filozoficzno–Historycznym w Łodzi na kierunku filozofia (stacjonarne dzienne). Uzyskany stopień: magister. Tytuł pracy dyplomowej: „Operatywność pojęcia stylu na przykładzie Polskiej Szkoły Plakatu”. Praca napisana pod kierunkiem dr hab. Wioletty Kazimierskiej Jerzyk, prof. UŁ. Ocena z obrony pracy: bdb. Ogólny wynik studiów: bdb.

2018 – 2022

Stacjonarne studia doktoranckie w zakresie nauk prawnych (Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego).

2022

Uzyskany stopień doktora na podstawie pracy „Estetyka jako źródło refleksji nad prawem”. Praca napisana pod kierunkiem prof. Marka Zirk-Sadowskiego. Rozprawa obroniona z wyróżnieniem.

Doświadczenie dydaktyczno-zawodowe

2018 - 2023

Zatrudnienie na podstawie umów cywilnoprawnych w Kancelarii Adwokackiej Beata Kwiatkowska.

2018 – 2020

Praca na stanowisku samodzielnego referendarza w Centrum Filozofii Przyrody (prowadzonego w ramach Instytutu Filozofii Uniwersytetu Łódzkiego).

Od 2019

Prowadzenie grup zajęciowych w ramach wstępu do prawoznawstwa oraz logiki prawniczej na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego oraz współpraca z Wydziałem Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego (w ramach prowadzenia zajęć z filozofii i etyki dla kierunku biologia kryminalistyczna). Szczegółowy wykaz prowadzonych i koordynowanych grup zajęciowych:

Od 2019

Współtwórca popularnonaukowego portalu IF Kolekcja. Polski Plakat (https://www.if-kolekcja.uni.lodz.pl/) poświęconego sztuce polskiego plakatu.

2019

Współtwórca wystawy „Rozwieszam za trzech i nie narzekam” – wystawa plakatów z kolekcji Instytutu Filozofii Uniwersytetu Łódzkiego.

2020

Współtwórca wystawy „Plakat to nie bajka” – wystawa plakatów teatralnych do spektakli Teatru Arlekin w Łodzi.

2020

Współtwórca wystawy „Nie będzie kolorowo” – wystawa plakatów społecznych Rafała Kapicy.

2021

Współtwórca wystawy „Rozwijaj się. Plakaty filozoficzne” – wystawa plakatów Zbigniewa Waszczeniuka.

2021

Współorganizator konferencji The 4th International Conference “Aesthetic Energy of the City: URBAN IMAGES”.

Od 2023

Realizacja prawnoteoretycznej części grantu „Filozofia pyta o streetart. Filozoficzne i prawne podstawy interdyscyplinarnej dyskusji o pojęciu i wartościach sztuki w przestrzeni publicznej” (Interdyscyplinarne Granty Badawcze – edycja 2022).

2023

Sekretarz sekcji Filozofii Prawa podczas XII Polskiego Zjazdu Filozoficznego.

2023

Współorganizator interdyscyplinarnego seminarium „Filozofia pyta o streetart” podczas XII Polskiego Zjazdu Filozofinczego.

ZAINTERESOWANIA

• estetyka prawa
  • teoria prawa
  • teoria interpretacji tekstów prawnych
  • streetart

OSIĄGNIECIA

Ważniejsze publikacje:

• Estetyka jako źródło refleksji nad prawem, UNIVERSITAS Kraków, monografia naukowa, ISBN: 978-83-242-3952-8.
  • O pewnych podobieństwach i zasadniczej różnicy w interpretowaniu tekstów prawnych oraz literackich, w: Acta Universitatis Lodziensis, nr 97, 2021, DOI: 10.18778/0208-6069.97.09, ss. 157–168
  • Analiza porównawcza antyesencjalistycznej i instytucjonalnej teorii sztuki, w: HYBRIS, 2019, nr 44, ss. 152-167.

KONTAKT I DYŻURY

Dyżury

wtorek: 15:30-17:00 pokój numer 317, Instytut Filozofii UŁ (semestr letni 2023/2024)