EDUKACJA DO SAMODZIELNOŚCI. Spotkania z Ideą

Miejsce wydarzenia: Próchnika 3, 90-408 Łódź
Czas: 24 lutego 2023 (piątek) 18:00 - 00:00

Zapraszamy na kolejne spotkanie z Ideą w Księgarni Do Dzieła. Tym razem pretekstem do spotkania będzie książka EDUKACJA DO SAMODZIELNOŚCI, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego. O dociekaniach filozoficznych z Aldoną Pobojewską porozmawia Marcin Maria Bogusławski.

plakat promujący spotkanie z prof. Pobojewską

O publikacji: Warsztaty z dociekań filozoficznych są dla polskiego czytelnika względnie nowym instrumentem. Służą do wyrabiania umiejętności, motywacji i postaw społecznych oraz poznawczych związanych ze zdobywaniem intelektualnej i moralnej samodzielności. Kształtują kompetencje miękkie, ucząc: stawiania pytań problemowych, formułowania własnego stanowiska i jego argumentacji, krytycznego myślenia, wrażliwości, wyobraźni, kreatywności i wielu innych. Stanowią uniwersalne narzędzie w dwojakim sensie. Po pierwsze można z nich korzystać na każdym poziomie nauczania w różnych placówkach kształceniowych i wychowawczych, pełnią bowiem swoją edukacyjną funkcję niezależnie od wieku i poziomu intelektualnego uczestników. Po drugie nadają się do zastosowania na wszystkich przedmiotach, doskonale sprawdzając się również na lekcjach etyki.

Prof. Aldona Pobojewska – profesor filozofii, zatrudniona w Katedrze Filozofii Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego. Stypendystka Fundacji Alexandra von Humboldta oraz Fundacji Walthera-Rathenau. Głównymi obszarami jej zainteresowań są: epistemologia i filozofia edukacji. Autorka licznych tekstów publikowanych w naukowych czasopismach polskich i niemieckich. Nagrodzona Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Rzeczoznawczyni MEN ds. szkolnych podręczników filozofii i etyki. Pomysłodawczyni i koordynatorka międzynarodowego grantu Edukacja rodziców. Szkoła komunikacji międzypokoleniowej. Zainspirowana programem Matthew Lipmana "Filozofia dla dzieci" zaproponowała jego modyfikację, tzw. warsztaty z dociekań filozoficznych. Od 1993 roku stosuje je w pracy dydaktycznej z różnymi grupami wiekowymi: uczniami szkoły podstawowej i liceum, ze studentami, nauczycielami i słuchaczami uniwersytetu trzeciego wieku.

Dr Marcin Bogusławski – adiunkt w Katedrze Filozofii Współczesnej. Jego zainteresowania naukowe to filozofia humanistyki ze szczególnym uwzględnieniem tzw. „nowej humanistyki”, filozofia polityki, epistemologia historyczna, filozofia muzyki. Redaktor naczelny Internetowego Magazynu Filozoficznego Hybris. Jego hobby to opera, problematyka prawidłowej emisji głosu, gotowanie, jazda na rowerze.

Link do wydarzenia: https://fb.me/e/4aydBWevY.

Organizatorem spotkania jest Księgarnia Do Dzieła oraz Koło Naukowe Idea.

 

Szczegóły wydarzenia

Miejsce wydarzenia: Próchnika 3, 90-408 Łódź

Data i godziny wydarzenia: 24 lutego 2023 (piątek) 18:00 - 00:00

"monthViewContentUid" constant not set