Spotkanie z Pawłem Pieniążkiem w cyklu „Obiecane inspiracje”

Miejsce wydarzenia: Piotrkowska 295A, 93-004 Łódź

W czwartek (26 stycznia) o godz. 18.30 zapraszamy do Obiecana Cafe na trzecie w 2023 r. spotkanie w ramach cyklu „Obiecane inspiracje”. Podczas wydarzenia rozmowę z profesorem filozofii Pawłem Pieniążkiem poprowadzi Agnieszka Janiszewska. Rozmówcy odpowiedzą m.in. na pytania o miejsce samorealizacji, autokracji i samorozwoju we współczesnej kulturze.

 

prof. Paweł Pieniążek na banerze

Podczas spotkania poruszymy następujące zagadnienia:

  • „Nie filozofuj!” A może jednak warto…? Czyli o tym, kto dzisiaj „kocha mądrość” i po co nam filozofia?
  • „Bądź sobą i żyj autentycznie” – czy to w ogóle możliwe? Samorealizacja, autokreacja i samorozwój we współczesnej kulturze.
  •  Twórczość okiem filozofa – kreacja vs konsumpcja.
  • „Ale co ja z tego będę miał…?” Mądrość, prawda, piękno, itd., w kulturze rynkowej, czyli po co nam dziś wartości autoteliczne?
  • Serce czy rozum / „dobry dzikus” czy intelektualista? Słów kilka o filozofii Rousseau.

Więcej o prelegencie:

dr hab. Paweł Pieniążek, profesor UŁ – historyk filozofii, filozof, wykładowca akademicki, kierownik Katedry Filozofii Współczesnej na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Łódzkiego. Jest autorem licznych publikacji naukowych na temat m.in Nietzschego, Rousseau, Kanta, Schellinga, romantyzmu niemieckiego, Kierkegaarda, Baudelaire'a, szkoły frankfurckiej, Heideggera, Levinasa, Derridy, Foucaulta, a także twórcą przekładów na polski niemieckiej i francuskiej literatury filozoficznej (m.in. Nietzsche, Foucault, Deleuze/Guattari, Derrida, Badiou). Ostatnia publikacja nosi tytuł „Jednostka, zło, historia w myśli Rousseau. Perspektywa nowoczesności: między eksperymentem a marzeniem”.

Więcej o projekcie:

OBIECANE INSPIRACJE to projekt pod patronatem Rektora Uniwersytetu Łódzkiego, polegający na cyklu otwartych spotkań z przedstawicielami kultury, nauki i sztuki. Celem inicjatywy jest stworzenie forum do wymiany idei, wiedzy i doświadczeń przedstawicieli branż kreatywnych oraz nauki, dzięki czemu wszyscy możemy zainspirować się do realizacji własnych pomysłów twórczych oraz otrzymać cenne wskazówki, jak skutecznie realizować projekty biznesowe oraz artystyczne.
Do udziału w spotkaniach zapraszamy wszystkich zainteresowanych, a w szczególności osoby działające lub planujące zacząć działać w obszarze kultury, sztuki i przemysłów kreatywnych; osoby chcące pracować twórczo i z pasją, naukowców, a także studentów poszukujących swojej ścieżki kariery.


Spotkania odbywają się w wybrane czwartki miesiąca o godz. 18.30 w lokalu Obiecane Café na terenie Ogrodów Gayera (ul. Piotrkowska 295 A).

Organizatorka: Agnieszka Janiszewska — filolog, redaktorka, pisarka (autorka powieści „Woda księżycowa”), doktorantka przy Katedrze Edukacji Artystycznej i Pedagogiki Twórczości Wydziału Nauk o Wychowaniu UŁ. Dyplomowany life coach i trenerka, specjalizująca się w pracy z artystami / osobami chcącymi realizować twórcze projekty lub odnaleźć swoją drogę rozwoju zawodowego.
Projekt „Obiecanych inspiracji” jest kontynuacją jej autorskiego cyklu wywiadów z łódzkimi artystami pt. „Inspiracje dla duszy”, zrealizowanych we współpracy z fundacją artystyczną KIPISZ oraz cyklu rozmów panelowych „Artystyczne inspiracje. Kulturalna jesień w Łodzi”.
Współorganizator: Marcin Kujanek — przedsiębiorca, manager Obiecanej Cafe.
Patronat honorowy: Rektor Uniwersytetu Łódzkiego.
Partnerzy: Obiecana Cafe, „Formy przekazu” Marta Pokorska-Jurek, „Karolina Wojciechowska – Fotografia Kobieta Biznes”, Fundacja LodzArte, Interdyscyplinarne Koło Naukowe Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych, Wydział Nauk o Wychowaniu UŁ, twórca muzyczny „Empati” Patryk Pietroń, Calypso Fitness Club Polska, Księży Młyn Dom Wydawniczy, fundacja Think Łódź.

Szczegóły wydarzenia

Miejsce wydarzenia: Piotrkowska 295A, 93-004 Łódź

Data i godziny wydarzenia: 26 stycznia 2023 (czwartek) 18:30 - 00:00

"monthViewContentUid" constant not set