Etnografia Zbrodni pomorskiej 1939

Trwa kolejny sezon badawczy.

Trwają prace w ramach międzynarodowego projektu badawczego Archeologia Zbrodni pomorskiej 1939 realizowanego pod kierunkiem dra Dawida Kobiałki (Instytut Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego) na Wydziale Filozoficzno-Historycznym UŁ w ramach grantu Narodowego Centrum Nauki. Badania łączą metody, źródła i perspektywy charakterystyczne dla historii, etnografii i archeologii.

Właśnie zakończył się kolejny pobyt w terenie. Dr Aleksandra Krupa-Ławrynowicz z naszego Instytutu oraz dr Mikołaj Smykowski i mgr Alexandra Staniewska z Instytutu Antropologii i Etnologii UAM w Poznaniu wrócili z badań na Kociewiu, gdzie zbierali materiały dotyczące zbiorowych egzekucji w Lesie Szpęgawskim w czasie II wojny światowej. Przeprowadzali wywiady etnograficzne z mieszkańcami regionu, z potomkami ofiar, z lokalnymi historykami i regionalistami. Dokumentowali formy upamiętniania i pamiątki rodzinne – nośniki pamięci, przechowywane przez potomków ofiar (oraz przez lokalne muzea, domy kultury i regionalistów).