Na Funeraliach Gnieźnieńskich

23. Funeralia gnieźnieńskie

Międzynarodowa konferencja naukowa

17–18 V 2023 r., Gniezno

W dniach 17–18 maja 2023 r. w Instytucie Kultury Europejskiej Uniwersytetu Adama Mickiewicza odbyła się po raz dwudziesty trzeci konferencja wielodyscyplinarna Funeralia. Idea tych spotkań została zainicjowana w ramach Funeraliów Lednickich w latach 90. XX wieku przez członków Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich. Funeralia Gnieźnieńskie, stanowią kontynuację spotkań badaczy z różnych dyscyplin naukowych, w szczególności archeologiczno-antropologicznych. W tym roku w ramach Funeraliów zprezentowanych zostało 26 złożonych zagadnień wywołanych tematem: „Prawy dba o duszę swego zwierzęcia domowego”. Człowiek wobec świata zwierząt.

Wystąpieniom towarzyszyły konstruktywne dyskusje. Elementem tegorocznych Funeraliów były też Warsztaty archeozoologiczne.

Instytut Archeologii UŁ reprezentowany był przez dr hab. Annę Izabellę Zalewską, prof. UŁ, która przedstawiła referat pt. (Nie)obecność zwierząt w kontekstach dokonanych zbrodni wojennych. Mikro-studium ontologii relacyjnej" oraz przez studentki archeologii UŁ Olhę Synkovską, Karinę Woźniak, Zuzannę Woźniak (I r. mgr) oraz absolwenta archeologii UŁ mgr. Wiktora Arkitę.

Konferencja zorganizowana została przez pod patronatem Polskiego Towarzystwa Antropologicznego. Pierwsze Funeralia zostały zorganizowane w 1999 r. w schronisku na Ostrowie Lednickim. W latach 2002–2019 miejscem spotkań był spichlerz w Dziekanowicach, na terenie Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Od 2021 r. obrady odbywają się w Instytucie Kultury Europejskiej w Gnieźnie Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

fot. A.I. Zalewska, K. Woźniak, Z. Woźniak